LibreOffice 24.8 Hjælp
Den følgende sektion viser hjælpeemner tilgængelig for menuer og dialoger.
Det vindue, som indeholder det dokument, du vil arbejde med, skal være valgt for at du kan bruge menukommandoerne. Tilsvarende skal du markere et objekt i dokumentet for at bruge de menukommandoer, der er knyttet til objektet.
Menuerne afhænger af sammenhængen. Det betyder, at de menupunkter er tilgængelige, som er relevante for det arbejde der for øjeblikket bliver udført. Hvis markøren er placeret i en tekst, så er alle disse menupunkter er tilgængelige, som er nødvendige for redigere teksten. Hvis du har markeret grafik i et dokument, kan du se alle de menupunkter, der kan bruges at redigere grafik.
Åbner Fil-menuen
Dette er funktioner vedrørende det nuværende dokument, at oprette et dokument, at åbne et eksisterende dokument eller at lukke programmet.
Dette er funktioner vedrørende det nuværende regneark, at oprette et regneark, at åbne et eksisterende regneark eller at lukke programmet.
Dette er funktioner vedrørende den nuværende præsentation, at oprette en præsentation, at åbne en eksisterende præsentation eller at lukke programmet.
Denne menu indeholder generelle kommandoer til at arbejde med Draw-dokumenter, for eksempler at oprette, åbne, lukke og udskrive. For at lukke LibreOffice Draw, klik på Afslut.
Denne menu indeholder kommandoer til at kontrollere visningen af dokumentet på skærmen, til at ændre brugerfladen og til at få adgang til sidepanelerne.
Denne menu indeholder kommandoerne, som bruges til at indsætte nye elementer i dokumentet, for eksempel grafik, objekter, specialtegn og andre filer.
Contains spelling tools, redact options, mail merge wizard, macros, development tools, extension manager, as well as tools for configuring and customizing menus, and setting program preferences.
The Tools menu contains commands to check spelling, to trace sheet references, to find mistakes and to define scenarios, as well as tools for configuring menus, and setting program preferences.
Contains spelling tools, media player, color replacer, presentation minimizer and tools for configuring menus, and setting program preferences.
This menu provides tools for LibreOffice Draw as well as access to language and system settings.